Ono nejde tak snadno porovnávat ty procesy podle nm. Ten budoucí 7nm proces Intelu má blíž k 5nm procesu TSMC než k jejich 7nm ;)
A že u menších a menších procesů klesá výtěžnost, to bych za tolik překvapivé nepokládal.
No letos to bude 10nm agónie a snad budou alespoň až 38jádrový serverový Ice Lake. A až s těmi 7nm se už snad Intel výrazněji posune.
Odpovědět3 1
Ale tady nikdo nepokládá za překvapivé, že je u menších procesů nižší výtěžnost. To je vcelku logické a očekávatelné. Co ale je překvapivé, je to, o jak dramatický rozdíl výtěžnosti se jedná.
Odpovědět2 0
O míře toho rozdílu ale v článku nic není.. Takhle bychom mohli psát fantastické titulky, že výtěžnost 10nm procesu je horší než 32nm, 45nm, 65nm, 90nm, 130nm...
Ale vím, že 10nm Intelu je i na poměry srovnatelných procesů na tom špatně, proto taky píšu - už aby Intel vyvinul 7nm a my mohli na tuhle nešťastnou mnohaletou 10nm epochu zapomenout.
Odpovědět0 0
Není? Asi byste si měl ještě jednou celý článek pořádně přečíst. Ten článek totiž nesrovnává samotnou výtěžnost 10nm procesu vs 14nm a 22nm, ale důsledky rozdílů výtěžnosti. A to je docela rozdíl.
I při nižší výtěžnosti totiž můžete mít vyšší produktivitu, pokud je ten pokles výtěžnosti dostatečně malý na to, aby převážily získané výhody. Což zde neplatí. A o tom ten článek je.
Odpovědět2 1
Stále to srovnání trošku pokulhává. Ono na produktivitu má zásadní vliv i to, jak velký čip vyrábíme. Pokud Intel na 22nm v současnosti vyrábí jen malé čipsety, produktivita musí být výborná. Naopak pokud u 10nm+ uvažují 38 jádrový Ice Laske, tam musí být mizzerná..
Odpovědět1 0
Nepokulhává. Vždyť to sám zmiňujete, o co mi jde. Jde o celkový mix všeho, výsledku. A do toho promlouvá nejen výtěžnost, ale i počet tranzistorů (tedy i plocha), cena výsledného produktu... Je to prostě všechno dohromady.
Odpovědět0 0
Přesně tak, nevim jak na tom byl 22nm proces ale pokud byla vyteznost špatná nic to nemění na tom že je to leta zavedeny proces na kterem se navic delaji uz jen jednoduché malé čipy
10nm(+) je taky problematický, ale je novy a je v planu na nem delat složité čipy typu CPU(GPU), navic pokud chteji nejake vetsi čipy s xx jadry tak je tam větší prostor pro chyby nez u maleho 4-jadra nebo chipsetu
Odpovědět0 0
Mne by zajimalo, jaky je opravdovy "preklad" toho co rekl. Jestli to znamena, ze na 10+ vyjde maximalne mobilni 4jadro s lepsimi vlastnostmi nez IceLake a par "low level" desktop" a Server CPU a nebo jestli jsou schopni s tim udelat vic.
Odpovědět0 0
Malá chybička:
"... i než 22nm proces a v tomto se proti minulosti nic změnilo."
Odpovědět0 0
Díky, opraveno.
Odpovědět0 0